Ako vybrať nôž?

Na túru do hôr, alebo na huby do lesa, vreckový nôž je praktickým spoločníkom v každej situácii. Vyberte si multifunkčný švajčiarsky nôž, s ktorým si otvoríte fľašu vína aj konzervu mäsa, alebo hubársky nôž, ktorý nesmie chýbať žiadnemu mykológovi. Vreckový zatvárací nôž je potom presne ten, ktorý by mal mať každý muž aj žena. Ako vybrať nôž pre všetky vaše potreby? Ste na správnom mieste, so všetkým vám poradíme.

Na túru do hôr, alebo na huby do lesa, vreckový nôž je praktickým spoločníkom v každej situácii. Vyberte si multifunkčný švajčiarsky nôž, s ktorým si otvoríte fľašu vína aj konzervu mäsa, alebo hubársky nôž, ktorý nesmie chýbať žiadnemu mykológovi. Vreckový zatvárací nôž je potom presne ten, ktorý by mal mať každý muž aj žena. Ako vybrať nôž pre všetky vaše potreby? Ste na správnom mieste, so všetkým vám poradíme.

Doba čítania 11 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy nožov

Vreckový

Vreckové nože zastrešujú širokú škálu od multifunkčných nožov až po taktické nože. Nájdete medzi nimi aj legendu detských rokov, zatvárací nôž rybička. Cenovo sa môžete zmestiť do niekoľkých pár eur ale aj desiatok, pokiaľ si chcete dopriať naozaj kvalitné ostrie. Pri zatváracích nožoch venujte pozornosť predovšetkým poistke, ktorá bráni čepeli v pohybe.

Veľké zatváracie nože Lovecký nôž zatvárací

Vystreľovací

Vystreľovací nôž vysunie čepeľ spredu pomocou tlačidla, ktorým sa potom čepeľ tiež zasúva. Vyskakovací nôž zase vysúva čepeľ z chrbta rukoväte. Ich výhodou je skladnosť a možnosť rýchleho použitia jednou rukou.

  • Ovládanie jednou rukou

  • Skladnosť

  • výhoda

  • Riziko poškodenia vystreľovacieho mechanizmu

  • Nevhodný pre menej skúsených majiteľov

Švajčiarsky

Švajčiarsky nôž je populárny nielen ako armádne vybavenie, ale svoje miesto nájde aj v batohu každého outdoorového nadšenca. Poprednými výrobcami švajčiarskych nožov sú Victorinox, Wenger a Swiza.

  • Victorinox sa od roku 1884 špecializuje na výrobu nožov a od roku 2005 je jediným dodávateľom viacúčelových nožov pre švajčiarsku armádu. Okrem noža sú vybavené napríklad otváračom na konzervy, lupou, nožnicami, pílkou alebo pilníkom.

  • Wenger vyrába tzv. švajčiarske nože Genuine Swiss Army knife (naozajstný švajčiarsky armádny nôž) od roku 1893, vtedy predovšetkým pre vojakov. Od roku 2005 spadá pod firmu Victorinox a od roku 2014 vyrába nože pod jej menom. V ponuke má niekoľko modelov líšiacich sa výbavou alebo úpravami (Classic, Ranger, Evolution, Swissarmy, či EvoGrip).

  • Swiza odlišuje svoje výrobky ako tvarom čepele a tiež obojstranným hrotom, vďaka ktorému sú nože vhodné pre ľavákov. Ich ďalším unikátom je nástroj na odstraňovanie kliešťov s lupou a špeciálne nožnice, ktoré sa samy zafixujú v tele noža, vďaka čomu je manipulácia s nimi oveľa presnejšia a pohodlnejšia.

Hubárske

Nôž na huby by nemal chýbať v žiadnej slovenskej domácnosti, predsa len sme národ hubárov. Vybavte sa malým šikovným nožom s kefkou, ktorým očistíte všetky tie hlúbiky, ktoré skončia vo vašom košíku.

Outdoorové nože

Tento typ nožov vám poslúži hlavne na vyrezávanie, zahrocovanie kolíkov či dlabanie zárezov. Z toho dôvodu sú ľahšie s lepšie sa s nimi pracuje. Často sú užitočné aj pri varení v exteriéri, keď potrebujete naporcovať kúsky jedla alebo odkrojiť krajec chleba, prípadne očistiť nazbierané huby. Outdoorový nôž vždy uchovávajte vo vhodnom puzdre, ktoré chráni čepeľ pred koróziou a plesňami, ale chráni aj vás pri jeho prenášaní - či už na opasku, vo vrecku alebo v batohu. Okrem toho môže puzdro niekedy ukrývať aj ďalšie vychytávky, ktoré sa môžu v divokej prírode hodiť - napríklad kresadlo alebo ocieľku integrovanú do puzdra.

S pevnou čepeľou

Nože s pevnou čepeľou patria do rúk skúsenejším používateľom, ktorí majú zároveň náročnejšie požiadavky. Sú pevnejšie, celkovo odolnejšie a pri správnom výbere s nimi urobíte väčšiu a náročnejšiu prácu ako s obyčajnou rybičkou. Bývajú dodávané s puzdrom určeným na ochranu ostria, a tiež na pripnutie na opasok či inú súčasť výstroja. Ich výhodou je masívne prevedenie, väčšinou dlhá čepeľ a pohodlná rukoväť. Avšak nie sú tak skladné a je nutné nosiť ich pri páse alebo v príručnej batožine.

Medzi tieto nože sa radia hlavne vojenské nože a **lovecké nože**, vrátane rybárskych, ktoré niekedy majú rukoväť vytvorenú tak, aby v prípade pádu do vody udržala nôž na hladine.

Cenové spektrum je mimoriadne široké - vyberať je možné už od pár centov, ale nie je problém kúpiť ručne kovaný nôž s ostrím z damaškovej ocele stovky eur.

  • Pevnejšie a odolnejšie

  • Pohodlná rukoväť

  • Horšia skladnosť

Lovecké nože s pevnou čepeľou

Ďalšie účely

Niektoré nože ponúkajú ďalšie vychytávky, ktoré vám uľahčia život nielen v prírode. Praktický nožík preto okrem čepele môže ponúknuť aj nástroje užitočné pri kempovaní, ako otvárač na konzervy, vývrtku, špáradlo, kresadlo alebo nožnice. Ďalšie multifunkčné nože sú zase zamerané na praktické využitie pri práci a majú zabudované pilníky a pílky, skrutkovač, kliešte, pinzetu či dokonca lupu. Záchranársky nôž je zase vybavený hrotom na rozbíjanie skla, rezačom bezpečnostných pásov, či zúbkované ostrie pre ľahké prerezanie oblečenia, povrazov a lán.

Ako vybrať nôž

V prvom rade si ujasníme, na čo a ako má váš nový nôž slúžiť. Budete ho nosiť stále pri sebe? Potom vyberajte podľa veľkosti a hmotnosti. Chcete s nožom opracovávať materiál (vyrezávať, krájať pokrmy, spracovávať drevo)? Potom by nemal byť príliš ťažký, aby ste vydržali pri práci dlhšie. Naopak kosenie si vyššiu váhu žiada, ťažší nôž si ľahšie poradí s nastavenou prekážkou.

Rukoväť

Vyberajte vždy podľa veľkosti vašej dlane. Tiež tvar rukoväte v priereze je pre výber noža dôležitý. Ideálom je tupý ovál, ktorý nie je ani veľmi hranatý, ani veľmi oblý. Vyváženie noža môže mať zásadný vplyv na jeho funkčnosť a bezpečnosť používania. Dbajte na ergonómiu noža a či vám pohodlne sedí v dlani.

Ak si vyberiete rukoväť, ktorá je príliš hrubá pre vašu ruku, nôž sa vám bude pri rezaní ťažko držať. Ak je však rukoväť príliš tenká, budete ju zase držať kŕčovito a neisto, čo je únavné a zároveň nebezpečné. Nôž s dlhou rukoväťou bude mať tendenciu vykĺznuť vám z ruky a nôž s príliš krátkou rukoväťou nebude možné správne uchopiť, čo opäť zvyšuje riziko zranenia.

Čepeľ

Optimálna dĺžka čepele je približne od 75 do 120 mm. Ak chcete používať zatvárací nôž rovnako ako nôž s pevnou čepeľou, dbajte pri výbere na zaistenie čepele, ktorá by mala pri práci zostať pevne zaistená v jednej polohe. Na to slúžia rôzne typy poistiek - klasická pružinová poistka, jednoduché poistky typu liner lock (časť bočnice noža sa opiera o pätu vychýlenej čepele a znemožňuje jej návrat), poistka na báze samostatnej odpruženej západky (uzamyká čepeľ do rukoväte) či špecifického spôsobu jednotlivých výrobcov.

Materiál

Materiál čepele

Pri výbere čepele máte na výber z ocele, keramiky aj plastu. Rôzne materiály majú odlišné vlastnosti, ale aj odolnosť a údržbu.

Rukoväť

Rukoväť noža sa vyrába z najrôznejších materiálov. Medzi najčastejšie patrí drevo, oceľ, koža, guma aj plast. Nájdete však aj okrasné materiály, ako rohovina alebo perleť. Ak preferujete drevo, voľte drevo odolné, najčastejšie dubové či bukové, prípadne niektoré exotické drevá.

Brúsenie noža

Údržba a čistenie

Údržba čepele spočíva najmä v naostrení jej ostria. Pamätajte, že vždy ostrite nôž proti čepeli, nikdy nie naopak.

Údržba však nekončí naostrením noža. Reznú plochu je potrebné chrániť pred koróziou. Tej sa dá predísť pravidelným čistením noža. V ideálnom prípade ho po každom použití utrite a naneste mastný film pomocou oleja. V prípade škrabancov nôž vyleštite tvrdším brúsnym papierom a následne ho doleštite jemnejším brúsnym papierom.

Okrem údržby čepele sa starajte aj o rukoväť. Raz za čas drevenú rukoväť prebrúste jemnou brúskou a natrite ju kvalitným olejom prípadne kozmetickou vazelínou. Ostatné materiály pravidelne čistite od prachu a nečistôt pod tečúcou vodou. Potom ich dôkladne vysušte. Pri väčšom znečistení používajte špeciálne prípravky určené pre daný materiál.

Najčastejšie otázky